Početna strana > Hronika > Mihail Gorbačov: Ponosan sam na mirno rušenje Berlinskog zida
Hronika

Mihail Gorbačov: Ponosan sam na mirno rušenje Berlinskog zida

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 09. novembar 2009.

MOSKVA – Od prevladavanja podele u centru Evrope, čiji je simbol skoro 30 godina bio Berlinski zid, dobitnici su svi, izjavio je danas poslednji lider bivšeg SSSR-a Mihail Gorbačov.

On je dodao da ono nije "palo s neba" i da je za tu odluku sovjetskom rukovodstvu trebalo dosta hrabrosti i da su glavni junaci ujedinjenja Nemačke Rusi i Nemci.

Gorbačov, koga su neretko kritikovali što nije postavio oštrije uslove za ujedinjenje Nemačke, izrazio je u intervjuu agenciji Itar-Tas uverenje da je istorijska pravda na njegovoj strani.

"Svi su dobili! Kudili su i kude i sada. Zato što ništa ne znaju, ali razmatraju sva ta pitanja. Međutim, u tako velikim pitanjima treba odustati od olakih suđenja i grubih i neosnovanih napada", rekao je nekadašnji sovjetski lider, izražavajući uverenje da je ujedinjenje Nemačke bilo neizbežno.

"Došlo je vreme da se Nemci ujedine. I jasno je bilo da je trebalo da se oslonimo i na jedne i na druge", rekao je Gorbačov, dodajući da su glavnu ulogu u ujedinjenju Nemačke odigrali Rusi i Nemci.

Govoreći o padu Berlinskog zida, čija 20. godišnjica se danas obeležava, Gorbačov je istakao da je to tek jedna epizoda završetka "hladnog rata".

"Te noći sam prosto spavao. Ničeg novog za mene tu nije bilo. Sve je vodilo ka tome", priseća se Gorbačov, ne skrivajući ponos što je sve uspelo da se reši mirnim putem, navodi ruska državna agencija.

"Ponosan sam što smo našli takav pristup, što smo uvažili želje i to što je potrebno svima da bi za nas najbolnije mesto bilo likvidirano. I stvar nije u zidu, nego u tome da je bila podeljena zemlja u centru Evrope, ogroman narod. I trebalo je uraditi tako da sva naša vojska, koja se tamo nalazila - oko 400 hiljada ljudi - ostala na svojim mestima", istakao je Gorbačov.

"Pozicija je bila takva: Neka Nemci rešavaju sami. I oni su rešili. I mislim da nisu loše rešili. Ponosan sam što smo krenuli na to. Mi - to smo mi svi, ne samo učesnici koalicije, već sve zemlje Zapadne i Istočne Evrope", dodao je on.

Protiveći se računanju udela političkih lidera, Gorbačov je rekao da je to bio "težak rad, politička borba čak sa prijateljima i partnerima".

Poslednji lider bivšeg SSSR-a podsetio je da je nekadašnji francuski predsednik Fransoa Miteran govorio: "Mi toliko volimo Nemce da želimo da postoje dve Nemačke", a bivša britanska premijerka Margaret Tačer: "Mi toliko volimo Nemce da želimo da se ništa ne dira i sve postoji kao što je sada".

"Bez dva junaka - Rusa i Nemaca - niko ne bi rešio to pitanje", rekao je Gorbačov, dodajući da ne bi bilo "nikakvog ujedinjenja" da to nije želeo tadašnji Sovjetski savez."A, šta bi se desilo, ne znam, možda treći svetski rat", ocenio je on.

Prema rečima Gorbačova, najvažnije je da je "u suštini nastupilo pomirenje između dva naroda" - Rusima i Nemcima, koji su bili "glavni učesnici strašnog, krvavog rata".

Gorbačov je naglasio da je lekcija jedna - ne treba graditi zidove, ali se sada "linije podele opet pojavljuju".

"Treba živeti u svetu, u Evropi, u toj evropskoj kući sa različitim vratima i prozorima. Treba voditi dijalog", poručio je Gorbačov, ističući da samo Evropa, u saradnji sa Rusijom i SAD, može da ima svoju ulogu i u globalnim procesima, u građenju novog svetskog poretka.

"Vodio sam poštenu, otvorenu politiku, da se sve uradi putem demokratije i bez krvi. I to me je mnogo koštalo. Mnogo toga se nije desilo što je trebalo da se desi", rekao je Gorbačov, objašnjavajući da je Zapad, "a pre svega SAD", računao da je sada potpuni monopol u njihovim rukama i da će oni odlučivati o daljoj sudbini.

"Oboleli su od kompleksa pobednika. Taj kompleks pobednika je skupo koštao. Mnogo toga bi već bilo moguće rešiti. I u Evropi ne bi bilo rata", rekao je Gorbačov, poručivši da "iz toga treba izvući zaključke".

(Tanjug)